aktuality kontakt

Cena od Dalibora Chatrného (2012)

LAUREÁTEM PRO ROK 2013 SE STAL VLADIMÍR KOKOLIA


Vyhlášení laureáta Ceny od Dalibora Chatrného proběhlo ve čtvrtek 25. 10. 2012 ve 20:30 hod. v HaDivadle v Brně.

Více o Daliboru Chatrném


Finalisté:

Krištof Kintera

Vladimír Kokolia

Jan Merta

Martin Zet


Porota:

Vojtěch Fröhlich (student AVU v Praze, Ateliér intermediální tvorby III /škola Tomáše Vaňka)

Tereza Jindrová (teoretička, studentka VŠUP v Praze)

Helena Krásová (kurátorka, Galerie 3x3 v Liberci)Aktivita Umělec má cenu vznikla v roce 2007 z potřeby upozornit, kdo je pro mladší generaci autoritou a kdo má její respekt. Po Jiřím Kovandovi, Vladimíru Skreplovi,Adrieně Šimotové, umělecké dvojici Lukáš Jasanský a Martin Polák,Václavu Stratilovi je šestým garantem ceny Dalibor Chatrný..


Cena je předávána jako gesto mladší generace tvůrců a teoretiků vůči generaci starších umělců. Jedná se zejména o uznání, které je zprostředkováno vybranému umělci, na jehož volbě se podílí více než 500 osob z celé České republiky, kterým v době hlasování není 35 let a nominují dva umělce nad 35 let. Ze součtu došlých hlasů vzniká skupina pěti až sedmi finalistů. V druhé fázi laureáta vybírá každý rok odlišná porota. Věková hranice "nominátorů" je zvolena intuitivně; charakter ceny se odvíjí od setkání každoročně obměňované poroty s finalisty v jejich ateliérech.


Součástí ankety je i volba nejhodnotnější skupinové a individuální výstavy, která proběhla za uplynulý rok v České republice.


Cena je podporována Centrem pro současné umení, Praha.