aktuality kontakt

Cena od Jiřího Surůvky (2016)

LAUREÁTKOU PRO ROK 2017 SE STALA ANNA DAUČÍKOVÁ


“Po dlouhé diskusi jsme se rozhodli Cenu od Jiřího Surůvky udělit osobnosti, jejíž práce se vymyká kategoriím stylů, ismů a definovaných přístupů, ačkoli vytrvale rozvíjí své ústřední téma. Osobnosti, která je pro nás inspirativní především nekompromisní politickou, uměleckou a osobní integritou a zároveň odhodláním nebýt příliš vidět, když to okolnosti vyžadují.”Finalisté:

Anna Daučíková

Jíří Příhoda

Jiří Valoch

Jiří David


Porota:

Klára Peloušková

Lucie Rosenfeldová

Aleš Čermák

František FeketeAktivita Umělec má cenu vznikla v roce 2007 z potřeby upozornit, kdo je pro mladší generaci autoritou a kdo má její respekt.

Po Jiřím Kovandovi, Vladimíru Skreplovi, Adrieně Šimotové, umělecké dvojici Lukáš Jasanský a Martin Polák, Václavu Stratilovi, Daliboru Chatrném, Vladimíru Kokoliovi, Martinovi Zet, Karlu Malichovi a Vladimíru Havlíkovi je garantem ceny Jiří Surůvka.


Cena je předávána jako gesto mladší generace tvůrců a teoretiků vůči generaci starších umělců. Jedná se zejména o uznání, které je zprostředkováno vybranému umělci, na jehož volbě se podílí více než 500 osob z celé České republiky, kterým v době hlasování není 35 let a nominují dva umělce nad 35 let. Ze součtu došlých hlasů vzniká skupina pěti až sedmi finalistů. V druhé fázi laureáta vybírá každý rok odlišná porota. Věková hranice "nominátorů" je zvolena intuitivně; charakter ceny se odvíjí od setkání každoročně obměňované poroty s finalisty v jejich ateliérech.


Součástí ankety je i volba díla roku a nejhodnotnější skupinové a individuální výstavy, které proběhly za uplynulý rok v České republice.


Cena je podporována Centrem pro současné umení, Praha.


Více o Jiřím Surůvkovi

Tisková zpráva

Děkovná řeč Anny Daučíkové