aktuality kontakt

Cena od Martina Zet pro Karla Malicha (2014)

LAUREÁTEM PRO ROK 2015 SE STAL VLADIMÍR HAVLÍKMy, letošní porota, jsme se rozhodli, že bude dobré posunout svou pozornost jinam a dál – mimo centrum a v dlouhých diskusích, kdesi mezi Prahou a Olomoucí, jsme se rozhodli udělit letos Cenu Vladimíru Havlíkovi.

Cenou pro Vladimíra Havlíka chceme podtrhnout, že skutečný dopad ocenění chápeme jako důležitou součást celého projektu. Důležité se nám zdá, že Havlík je solitér, který se po celý život pohyboval mimo hlavní proud zájmu, geograficky i výrazově.

Anežka Bartlová, Lumír Nykl, Lucia ScerankováFinalisté:

Zbyněk Baladrán

Vladimír Havlík

Karel Malich


Porota:

Anežka Bartlová

Lumír Nykl

Lucia ScerankováAktivita Umělec má cenu vznikla v roce 2007 z potřeby upozornit, kdo je pro mladší generaci autoritou a kdo má její respekt. Po Jiřím Kovandovi, Vladimíru Skreplovi, Adrieně Šimotové, umělecké dvojici Lukáš Jasanský a Martin Polák,Václavu Stratilovi, Daliboru Chatrném,Vladimíru Kokoliovi je osmým garantem ceny Martin Zet, který se rozhodl cenu věnovat Karlu Malichovi.


Cena je předávána jako gesto mladší generace tvůrců a teoretiků vůči generaci starších umělců. Jedná se zejména o uznání, které je zprostředkováno vybranému umělci, na jehož volbě se podílí více než 500 osob z celé České republiky, kterým v době hlasování není 35 let a nominují dva umělce nad 35 let. Ze součtu došlých hlasů vzniká skupina pěti až sedmi finalistů. V druhé fázi laureáta vybírá každý rok odlišná porota. Věková hranice "nominátorů" je zvolena intuitivně; charakter ceny se odvíjí od setkání každoročně obměňované poroty s finalisty v jejich ateliérech.


Součástí ankety je i volba díla roku a nejhodnotnější skupinové a individuální výstavy, které proběhly za uplynulý rok v České republice.


Cena je podporována Centrem pro současné umení, Praha.