aktuality kontakt

Cena od Vladimíra Havlíka (2015)

LAUREÁTEM PRO ROK 2016 SE STAL JIŘÍ SURŮVKA"Jiří Surůvka ve své tvorbě pracuje se specifickým výrazem, kterým zásadním způsobem ovlivnil ostravskou scénu. Stal se výraznou osobností české výtvarné scény především v oblasti performance, jejíž tradici obohatil o svérázný humor a elementárnost.”Finalisté:

Zbyněk Baladrán

Milena Dopitová

Dušan Zahoranský

Jaromír Novotný

Jiří Surůvka


Porota:

Štěpánka Sigmundová

Barbora Kleinhamplová

Tereza Záchová

Anna RemešováAktivita Umělec má cenu vznikla v roce 2007 z potřeby upozornit, kdo je pro mladší generaci autoritou a kdo má její respekt.

Po Jiřím Kovandovi, Vladimíru Skreplovi, Adrieně Šimotové, umělecké dvojici Lukáš Jasanský a Martin Polák, Václavu Stratilovi, Daliboru Chatrném, Vladimíru Kokoliovi, Martinovi Zet, Karlu Malichovi a Vladimíru Havlíkovi je garantem ceny Jiří Surůvka.


Cena je předávána jako gesto mladší generace tvůrců a teoretiků vůči generaci starších umělců. Jedná se zejména o uznání, které je zprostředkováno vybranému umělci, na jehož volbě se podílí více než 500 osob z celé České republiky, kterým v době hlasování není 35 let a nominují dva umělce nad 35 let. Ze součtu došlých hlasů vzniká skupina pěti až sedmi finalistů. V druhé fázi laureáta vybírá každý rok odlišná porota. Věková hranice "nominátorů" je zvolena intuitivně; charakter ceny se odvíjí od setkání každoročně obměňované poroty s finalisty v jejich ateliérech.


Součástí ankety je i volba díla roku a nejhodnotnější skupinové a individuální výstavy, které proběhly za uplynulý rok v České republice.


Cena je podporována Centrem pro současné umení, Praha.