aktuality kontakt

Cena od Vladimíra Kokolii (2013)

LAUREÁTEM PRO ROK 2014 SE STAL MARTIN ZET


Vyhlášení laureáta Ceny od Vladimíra Kokolii proběhlo v úterý 17. 12. 2013 ve 20:30 hod. v okolí Letenského náměstí v Praze.

Adresu místa získáte od 19:30 v Čajovém klubu "Duhovka", Milady Horáková 73, 170 00 Praha (v bezprostřední blízkosti tramvajové zastávky Letenské máměstí tram. 1, 8, 12, 25, 26).


Finalisté:

Karel Malich

Marek Meduna

Jan Merta

Tomáš Vaněk

Martin Zet


Porota:

Oldřich Bystřický

Anna Hulačová

Johana Lomová

Richard Nikl

Petr ŠprinclAktivita Umělec má cenu vznikla v roce 2007 z potřeby upozornit, kdo je pro mladší generaci autoritou a kdo má její respekt. Po Jiřím Kovandovi, Vladimíru Skreplovi, Adrieně Šimotové, umělecké dvojici Lukáš Jasanský a Martin Polák,Václavu Stratilovi, Daliboru Chatrném je sedmým garantem ceny Vladimír Kokolia.


Cena je předávána jako gesto mladší generace tvůrců a teoretiků vůči generaci starších umělců. Jedná se zejména o uznání, které je zprostředkováno vybranému umělci, na jehož volbě se podílí více než 500 osob z celé České republiky, kterým v době hlasování není 35 let a nominují dva umělce nad 35 let. Ze součtu došlých hlasů vzniká skupina pěti až sedmi finalistů. V druhé fázi laureáta vybírá každý rok odlišná porota. Věková hranice "nominátorů" je zvolena intuitivně; charakter ceny se odvíjí od setkání každoročně obměňované poroty s finalisty v jejich ateliérech.


Součástí ankety je i volba díla roku a nejhodnotnější skupinové a individuální výstavy, které proběhly za uplynulý rok v České republice.


Cena je podporována Centrem pro současné umení, Praha.