aktuality kontakt

Cena od Zbyňka Baladrána (2018)

LAUREÁTKOU PRO ROK 2019 SE STALA BARBORA KLÍMOVÁ

“​Cenu pro umělce nad 35 udělujeme umělkyni Barboře Klímové především za citlivou práci s nedávnou historií umění, tvůrčí umělecký výzkum a mezigenerační dialog. Rozhodli jsme se ocenit práci, ve které se pravým uměním stává spíše nehmotná umělecká praxe – aktivita, výzkum, který v konečném důsledku zviditelňuje práce umělců starší generace.“​


Vyhlášení Ceny od Zbyňka Baladrána proběhlo v úterý 19. března od 19 hodin v Displayi.

Cenu za Počin roku získal výstavní cyklus Václava Magida Podmínky nemožnosti v Galerii Kurzor.


Finalisté:

Barbora Klímová

Lenka Klodová

Markéta Othová

Pavla Sceranková

Jiří Skála

Sláva Sobotovičová


Porota:

Tomáš Kajánek

Jana Bernartová

Šimon Kadlčák

Martina Johnová
Aktivita Umělec má cenu vznikla v roce 2007 z potřeby upozornit, kdo je pro mladší generaci autoritou a kdo má její respekt.

Po Jiřím Kovandovi, Vladimíru Skreplovi, Adrieně Šimotové, umělecké dvojici Lukáš Jasanský a Martin Polák, Václavu Stratilovi, Daliboru Chatrném, Vladimíru Kokoliovi, Martinovi Zet, Karlu Malichovi, Vladimíru Havlíkovi, Jiřím Surůvkovi a Anně Daučíkové je garantem ceny Zbyněk Baladrán.


Cena je předávána jako gesto mladší generace tvůrců a teoretiků vůči generaci starších umělců. Jedná se zejména o uznání, které je zprostředkováno vybranému umělci, na jehož volbě se podílí více než 500 osob z celé České republiky, kterým v době hlasování není 35 let a nominují dva umělce nad 35 let. Ze součtu došlých hlasů vzniká skupina pěti až sedmi finalistů. V druhé fázi laureáta vybírá každý rok odlišná porota. Věková hranice "nominátorů" je zvolena intuitivně; charakter ceny se odvíjí od setkání každoročně obměňované poroty s finalisty v jejich ateliérech.


Cena je podporována Centrem pro současné umění, Praha.


Více o Zbyňku Baladránovi